9 Mart 2020

Türkiye'den Yurt Dışına Ya da Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi Gönderme Yöntemleri

Merhaba,

Bu yazımda yutdışından Türkiye'ye ya da Türkiye'den yurtdışına kullandığım para gönderme yöntemlerinden bahsedeceğim. Finans dünyasında teknolojik altyapıların daha çok kullanılması ve yeni girişimlerin kurulması ile maliyetler azalmaktadır. Maliyetlerin azalması ile biz son kullanıcılara yansıyan işlem ücretleri de düşmektedir.

Açıklama: Aşağıdaki bağlantılardan bazıları bağlı kuruluş bağlantılarıdır, yani bir bağlantıyı tıklayıp işlem yaparsanız bir komisyon kazanacağım. Siz hiçbir ek ücret ödememekle beraber, kampanyalardan faydalanarak siz de kazançlı çıkacaksınız.

Ülkeler arası para transferi ücretleri de yıllar geçtikçe azalmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar EFT/Havale ücretleri bazen can sıkıcı olabiliyordu ama şu an birçok dijital banka seçenekleri ile (ENPARA, CEPTETEB gibi) EFT/Havale yapmak ücretsiz. Ülkeler arasındaki para transfer komisyonları da önümüzdeki yıllarda giderek azalarak ücretsiz hale gelebilecektir.

Benim 2 yıldan fazla zamandır kullandığım TransferWise ve TransferGo hakkında bilgi vereceğim. İkisi de büyüyen firmalar ve kendi alanlarında en iyilerden... Hali hazırda bazı ödeme aracıları komisyon tutarını ücretsiz yapsa da, kur farkındaki makası açarak komisyonlan alanlardan daha masraflı hale gelebiliyor. Aşağıdaki örneklerde kur farklarının ve kampanyanların yurtdışı para transferi masraflarını nasıl etkilediğini göreceksiniz.

Örneklerle Karşılaştırmalar

Şimdi ikisi için de 6 Mart 2020 tarihinde alınan örneklerle devam edelim. Dikkat etmemiz gerekenler döviz kurunun kaç olduğu, para transfer süresi ve tabi ki en önemlisi transfer masrafı. 6 Mart Saat 14:15'de serbest piyasadaki Euro kuru 6.8901 TL. Aşağıdaki ise TransferWise 6.89 alırken TransferGo 6.84 olarak alıyor.
Örnekte görüldüğü gibi Euro'dan TL'ye yani yurtdışından Türkiye'ye para transferinde bu durumda döviz kurundaki dezavantaja rağmen TransferGo daha karlı durumda. Ama bu örnek her zaman geçerli olacaktır gibi bir kural yok. Aşağıdaki diğer örnekte bu durumu farkedeceksiniz. Çünkü anlık olarak firmaların yapmış olduğu kampanyalar ya da dövizdeki kur farkları bu masrafları etkileyebiliyor.

Şimdi ise 9 Mart Sabah 09:50 itibariyle aldığım ekran görüntülerini tekrar paylaşıyorum. Kurdaki dalgalanma TransferWise tarafından güncellenirken, TransferGo tarafından güncellenmemiştir. 9 Mart 2020 sabah saat 09:50'de Euro kuru 7.0051 TL.Dikkat ederseniz TransferWise hem kuru güncel tuttu hem de ekstra kampanya uyguladı. Şu şekilde bir açıklama yazıyor. Davet linkleri tarafından üye olunduğunda bu tür kampanyalar ikisinde de mevcut.
"You have a discount on this transfer. You can have a discount for a number of reasons — for example you might have been invited by a friend or followed a discount link from a website."


Kaç Gün Sürer?

İki firmanın da en düşük ücretli transferi olan normal transfer normal şartlarda ertesi gün geliyor. Örnekte 6 mart cuma günü olduğu için gönderim 9 mart pazartesi olacaktır. İkinci örnekteki 9 Mart 2020'de gerçekleştirilen transfer 10 Mart 2020'de banka hesabına geçecektir.

Hızlı seçenekler ile 30 dakikadan 4 saate kadar gönderim seçenekleri mevcut.

Transfer Nasıl Yapılır?

TransferWise ya da TransferGo kampanyalı linklerine tıklayarak göndermek istediğiniz para birimi seçerek transfer gerçekleştirebilirsiniz.

Avantaj ve Dezavantajlar?

TransferWise'ın şu an için benim bildiğim birkaç avantajı var:
  •  Türkiye'den yurtdışına para transferi yapabiliyorsunuz. Ama kısa zamanda TransferGo da Türkiye'den yurtdışına para transferi çalışmalarını başlatacağına inanıyorum.
  •  TransferWise'da EURO, Dolar, TL gibi banka hesabı açabiliyorsunuz ve IBAN'ı direk kullanabiliyorsunuz. Yani paranızı TransferWise'ın bankasında tutabiliyorsunuz. Mesela Avrupa için 2020'ye kadar Almanya'ya kayıtlı IBAN adresi veriliyordu. 2020'den itibaren Belçika merkezli IBAN verilmeye başlandı. Yani EURO hesabı açarak kendi IBAN'ınıza para gönderebilirsiniz.
  •  Debit Card seçeneği sunması. Oluşturacağınız hesaba ait Debit Card talebinde bulunabiliyorsunuz. Şu an için hala Türkiye seçeneği mevcut değil, Avrupa'da Debit kartınız alıp kullanabilirsiniz. Eminim Türkiye'ye de kısa süre içinde Debit kart hizmetine başayacaklardır.
  • Şu an için 20'den fazla farklı para birimini destekliyor.
TransferGo'nun avantajı ise kur farkının stabil olduğu durumlarda daha karlı olması diyebilirim ama tabi her zaman kontrol etmekte fayda var.

SONUÇ

Son olarak diyebileceklerim transfer ücretleri

  • ülkeden ülkeye,
  • o anki döviz kurlarına ve
  • kampanyalara göre değişmektedir.
Bu yüzden transfer yapmadan önce karşılaştırma yapmanız ve sizin için en uygun olanı bulmanız.

TransferWise'da davet linki kullanarak ilk 500 Euro'ya kadar komisyon ücreti ödemeyebilirsiniz.
TransferWise Davet Linki

TranferGo'da davet linki kullanarak transfer yaptıktan sonra £10 toplayabilirsiniz.
TransferGo Davet Linki

Uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olan SWIFT ile para transferi yapmak isteyenlere tavsiyem komisyon oranlarına dikkat etmeniz. Çünkü ciddi anlamda %5-10 arası masraflarla karşılaşabilirsiniz. Tabi buradaki bahsettiğim miktarlar 2000-3000 dolarlara kadar olan miktarlar. Daha büyük transferler için tabi ki her kuruluştan özel komisyon oranları istenebilir.

Umarım faydalı olmuştur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bu Blogda Ara

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *